Honduras'ta neler oluyor - Darbeciler Orta Amerika'da

Orta Amerika'da askeri darbeciler devlet başkanını pijamasıyla kaçırdı.
Dün referandum için sandıkların açılmasına bir saat kala Zelaya’nın konutunu basan askerler devlet başkanını üzerinde pijamasıyla komşu Kosta Rika’ya uçurdu. Zelaya, "Bir grup Honduras askeri tarafından üzerimdeki pijamayla kaçırıldım. Bu, açgözlü elit tabakanın komplosu" dedi. Honduras'ta Devlet Başkanı Zelaya yanlıları da barikatlar kurarak, çatışmaya hazırlanıyor.
CHAVEZ: MÜDAHALE EDERİM
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Honduras'taki Büyükelçisine ya da Büyükelçilige bir saldırı düzenlenmesi halinde bu ülkeye “askeri de dahil olmak üzere” müdahale edeceği tehdidinde bulundu.
OBAMA'YA ÇAĞRI
ABD Başkanı Barack Obama’nın ’bunun arkasında olup olmadığını’ açıklamasını isteyen Zelaya halka darbeye karşı direnme çağrısı yaptı. Taraftarları ise devrik başkan için tanklara müdahale etmeye çalıştı. Anayasa Mahkemesi, Zelaya’yı azlederken, Meclis Başkanı Roberto Micheletti’nin geçici devlet başkanı atanması bekleniyor. Zelaya, referandumun düzenlenmesi konusunda kendisine yardımcı olmayı reddeden Genelkurmay Başkanı Romeo Vasquez’i geçen hafta kovmuştu. Zelaya’ya darbeye tepki yağdı.